Insights

Cyfryzacja - co należy uwzględnić w budżecie

Wielu dyrektorów finansowych uważa, że inwestycja w budowę aplikacji stanowi większość kosztów cyfryzacji. Mylą się! Poznaj ukryte koszty.

Jakie znaczenie ma odpowiednie budżetowanie?

W naszym poprzednim wpisie na temat harmonogramu transformacji cyfrowej omówiliśmy etapy składające się na transformację cyfrową oraz czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Z perspektywy budżetowania ważne jest, aby wiedzieć, że transformacja cyfrowa często zaczyna się od konkretnego wyzwania. Na przykład, model biznesowy organizacji nie odpowiada już potrzebom klienta lub może on chcieć obniżyć koszty w oparciu o dane predykcyjne. W takich przypadkach ważne jest, aby mieć rzetelny business case, który obejmuje koszty ciągłego rozwoju, utrzymania i zarządzania produktami cyfrowymi.

Jakie koszty należy uwzględnić

W IT istotną rolę odgrywa kontrola kosztów, a także prawidłowe prognozowanie i budżetowanie. Wielu dyrektorów finansowych uważa, że główną inwestycję stanowi koszt budowy aplikacji, a przyszłe budżetowanie nie będzie wymagało tworzenia dodatkowych rezerw. Nic bardziej mylnego.
Inwestycja w aplikację to dopiero pierwszy krok, w kolejnych latach istotną rolę będzie odgrywało również jej utrzymanie. Z perspektywy budżetowania należy uwzględnić fakt, że roczne utrzymanie aplikacji będzie wymagało zarezerwowania kwoty rzędu 15% początkowej inwestycji, co dla wielu dyrektorów finansowych stanowi niemiłą niespodziankę.
W miarę jak systemy stają się coraz bardziej rozbudowane, wzrasta również złożoność systemu IT. Ta zwiększona złożoność prowadzi do wzrostu liczby awarii, jak również do wzrostu kosztów utrzymania. Ponadto, nie wszystkie technologie posiadają nieograniczony termin ważności - sektor ten charakteryzuje się szybkim tempem innowacji, co powoduje wzrost ilości prac dostosowujących rozwiązania do potrzeb klienta, koniecznych do utrzymania odpowiedniego działania aplikacji w miarę upływu czasu. Istnieje również możliwość, że dana technologia staje się przestarzała i straci swoje miejsce w głównym nurcie, co spowoduje, że możliwości wsparcia ze strony podmiotów trzecich będą z czasem malały. Żywotność przeciętnej aplikacji wynosi 10 lat - w tym momencie, nawet jeśli rocznie wydawano na utrzymanie wspomniane 15%, to i tak przegra ona z nowszym rozwiązaniem.
Do tego dochodzą koszty ciągłego rozwoju. Średnio firma wydaje na IT 5% swojego obrotu rocznie. Odsetek ten jest silnie powiązany z typem organizacji, wielkością przedsiębiorstwa, stopniem cyfryzacji i oczywiście z branżą. Przykładowo, odsetek ten wynosi 2% dla handlu detalicznego i 10% dla władz publicznych. Koszty te wynikają ze zmieniających się wymagań użytkowników. Rozpoczynasz swoją transformację cyfrową z określoną wizją na horyzoncie, planujesz swoją mapę drogową z partnerem, a następnie rozpoczynasz podróż. Jednak mapa drogowa może ulec zmianie w zależności od potrzeb użytkowników, klientów lub pracowników, a także od sytuacji takich jak pandemia koronawirusa lub pojawienie się nowych konkurentów. Z czasem zaczną pojawiać się nowe problemy, a aplikacja nie będzie już spełniać wymagań klienta/rynku. Po prostu zmienią się okoliczności. Pomyśl na przykład o problemie, który klient może mieć podczas składania zamówienia. Wymaga to zbadania, co się dzieje i jak można rozwiązać daną kwestię.
Niestety, zbyt często obserwujemy brak dobrego case’a biznesowego, jeśli chodzi o cyfrową transformację modelu biznesowego. Ustalenie punktu na horyzoncie i drogi do osiągnięcia celu są w szczególności kluczowe dla udanej transformacji - zwłaszcza w kontekście budżetowania. Na przykład, jaki jest model zarobkowy produktu cyfrowego? Jak wygląda case biznesowy? Ile czasu upłynie do momentu, kiedy pojawią się zyski? Ile produkt ma zarabiać w każdym roku swojego życia? Ważne jest, aby znaleźć partnera, który jest gotów przyłączyć się do Ciebie podczas kreowania pomysłów, które należy rozwijać i który jest w stanie ocenić Twoją wizję razem z Tobą oraz zaoferować wysokiej jakości doradztwo dotyczące wieloletnich kosztów.

Zamów bezpłatną, niezobowiązującą szybką analizę Twojej działalności.

Gotowy na cyfrową transformację? Elastique to Twój partner w transformacji cyfrowej. Poproś nas o szybką, darmową analizę i odkryj, jak możemy wzmocnić Twoją pozycję na rynku dzięki inteligentnym rozwiązaniom i cyfrowym produktom.

Więcej informacji bezpośrednio w Twojej skrzynce pocztowej?

Zapisz się na newsletter "Insights"

* Wymagane