Insights

Dlaczego i w jaki sposób praca oparta na chmurze zapewnia większą wydajność

Do 2022 roku ponad 35% wszystkich aplikacji będzie oparte na chmurze. Cloud-native jest zatem trendem w dziedzinie rozwoju oprogramowania, którego nie możemy dłużej ignorować. W tym blogu, wraz ze specjalistą od chmury publicznej, firmą CloudNation, wyjaśniamy, dlaczego rozwój oparty na chmurze jest tak ważny, jakie są jego zalety i jakie kroki można podjąć.

Co to znaczy: oparta na chmurze?
Tworzenie oprogramowania opartego na chmurze jest podejściem do tworzenia oprogramowania maksymalnie wykorzystującym usługi, które mogą być dostarczane bezpośrednio z chmury. Porównaj to do rozwoju nowo zaprojektowanego budynku biurowego. Niektóre części takiego biurowca są bardzo specyficzne dla tego konkretnego projektu i będą musiały być wykonane indywidualnie, ale elementy takie jak windy czy klimatyzacja mogą być zamówione gotowe. Tak samo jest w przypadku oprogramowania. Giganci technologiczni tacy jak Amazon, Google i Microsoft oferują obecnie często używane funkcje w programach komputerowych jako gotowe do użycia usługi w swoim środowisku chmury. W ten sposób nie musisz ciągle wymyślać koła na nowo i możesz skupić całą swoją uwagę (i budżet!) na unikatowej funkcjonalności aplikacji, która ma zostać zbudowana.

Wyżej wspomniani giganci technologiczni mogą faktycznie zatrudnić armię programistów, zatem ilość usług opartych na chmurze, z których można skorzystać, rośnie w zawrotnym tempie. Tworzenie i zarządzanie kontami, wysyłanie wiadomości, przetwarzanie i transmisja strumieniowa wideo oraz inteligentne wyszukiwanie to klasyki wśród usług opartych na chmurze. Jednak nawet bardziej złożone przypadki można obecnie nabyć "prosto z półki". Rozmowy wideo w czasie rzeczywistym, automatyczne przetwarzanie tekstu i obrazów za pomocą sztucznej inteligencji oraz przechwytywanie strumieni danych Internetu Rzeczy... to wszystko są rzeczy, które są dziś dostępne jako usługi oparte na chmurze.

Jakie są korzyści?

  1. Mniej dostosowywania i zarządzania. Praca w chmurze pozwala zaoszczędzić koszty i czas, zarówno przy tworzeniu oprogramowania, jak i przy zarządzaniu nim i jego utrzymaniu. Korzystając z usług opartych na chmurze pisze się mniej kodu, co oznacza, że jest mniej kodu do utrzymania. Unikalna funkcjonalność, która wymaga napisania kodu i odróżnia Cię od konkurencji w podejściu opartym na chmurze, jest również wykonywana na specjalnych, niewymagających zarządzania systemach chmury. Oczywiście, za kulisami nadal są kable, serwery i aktualizacje bezpieczeństwa, ale dostawca chmury dba o to, abyśmy nie musieli się o to martwić.

  2. Niezwykła skalowalność. Dzięki aplikacji opartej na chmurze można obsłużyć 10 użytkowników tak samo łatwo jak 10 milionów użytkowników. Pojemność, jaką mogą zaoferować usługi i systemy oparte na chmurze, jest praktycznie nieskończona i może być szybko i automatycznie dostosowana do zapotrzebowania. Czy Twoja platforma jest bardzo zajęta w czasie lunchu i często cicha w godzinach wieczornych? W przypadku aplikacji opartej na chmurze płacisz za to, co zużyjesz, a koszty zmieniają się wraz z Tobą. To sprawia, że aplikacje oparte na chmurze są idealne dla platform o zmiennym obciążeniu, ale także na przykład dla firm rozwijających się i "proof of concepts". Jeśli PoC nie działa, można go łatwo zakończyć i przestać za niego płacić.

  3. Szybka konfiguracja. Ponieważ rozwój aplikacji oparty na chmurze wykorzystuje istniejące "klocki lego" najlepiej, jak to możliwe, można szybko dodać złożoną funkcjonalność do aplikacji i realizować koncepcje, które wcześniej były dostępne tylko dla organizacji z dużą cierpliwością i głębokimi kieszeniami. Taki krótszy okres budowy jest korzystny nie tylko ze względu na koszty, ale również na czas wprowadzenia na rynek. Dobrym przykładem jest platforma do dzielenia się wiedzą online, którą Elastique i CloudNation zrealizowały niedawno dla jednego z klientów. Pomimo faktu, że platforma ta wykorzystuje złożone funkcje, takie jak sztuczna inteligencja do dopasowywania podaży i popytu oraz połączenia wideo w czasie rzeczywistym, ta natywna platforma oparta na chmurze mogła zostać zrealizowana i uruchomiona w ciągu kilku tygodni.

Jaka jest roadmapa?
Do rozwoju aplikacji opartych na chmurze w pierwszej kolejności potrzebne jest oczywiście środowisko chmury. CloudNation pomaga organizacjom stworzyć takie środowisko oraz przenieść istniejące stacje robocze, serwery i aplikacje do chmury. Jak pisaliśmy we wcześniejszym blogu, taka migracja niesie ze sobą wiele korzyści. Elastique i CloudNation mogą następnie pomóc we wdrożeniu nowych aplikacji w środowisku chmury, oczywiście zgodnie z zasadami tworzenia aplikacji w chmurze. Możliwe jest również zmodernizowanie starszych aplikacji i uczynienie ich (częściowo) opartymi na chmurze.

Nasze wspólne podejście składa się z pięciu kroków:

  1. Inwentaryzacja. Jaka jest obecna sytuacja i jakie są Twoje życzenia? Czy już pracujesz w chmurze, czy nie pracujesz w ogóle? Czy posiadasz istniejące systemy IT, które wymagają migracji, czy też chcesz stworzyć nową aplikację? Wspólnie przeprowadzimy porządną inwentaryzację, przyjrzymy się możliwościom i dokonamy właściwych wyborów. Jeśli inwentaryzacja wykaże, że pewne kroki nie są konieczne lub zostały już podjęte, oczywiście pomijamy je i przechodzimy bezpośrednio do kolejnego właściwego kroku.

  2. Konfiguracja środowiska chmury. W chmurach jednego z gigantów technologicznych tworzone jest Twoje własne środowisko chmurowe. W tej fazie "powstaje fundament", na którym zostaną oparte Twoje systemy. Wbudowywane są zabezpieczenia, aby praca była zawsze wykonywana bezpiecznie i aby funkcjonował monitoring stanu systemów i kosztów.

  3. Jeśli jest to wskazane, istniejące systemy IT mogą zostać pobrane i przeniesione do nowego środowiska chmury. Jest to znane jako "lift and shift".

  4. Modernizacja aplikacji. Istniejące aplikacje są (częściowo) przekształcane w aplikacje oparte na chmurze, aby w pełni wykorzystać atuty, jakie chmura ma do zaoferowania.

  5. Rozwój aplikacji. Ten etap jest chyba najprzyjemniejszy: zabieramy się do pracy nad projektowaniem i budowaniem potrzebnych aplikacji w chmurze. Więcej o naszym podejściu do realizacji produktów cyfrowych zapewniających doskonałe doświadczenie użytkownika można przeczytać na tym blogu.

Zamów bezpłatny, niezobowiązujący quickscan
Czy jesteś gotowy na aplikację opartą na chmurze? Elastique jest Twoim cyfrowym partnerem. Poproś o bezpłatny quickscan! Odkryj, jak możemy wzmocnić Twoją pozycję na rynku dzięki inteligentnym rozwiązaniom opartym na chmurze.
Chcesz uzyskać więcej wskazówek na temat transformacji cyfrowej w MŚP? Bądź pierwszym, który dowie się o wszystkich aktualizacjach bloga Elastique, zapisując się do naszego newslettera poniżej.

Więcej informacji bezpośrednio w Twojej skrzynce pocztowej?

Zapisz się na newsletter "Insights"

* Wymagane