Insights

Transformacja cyfrowa małych i średnich przedsiębiorstw: Wizja Elastique

Jako firma działająca głównie na polskim i holenderskim rynku, obserwujemy, że przedsiębiorcy są zdezorientowani. W przeciwnym razie jak wytłumaczyć ciągłe odkładanie transformacji cyfrowej w swoich firmach?

Wygląda na to, że przedsiębiorstwa nie są jeszcze gotowe, jak stwierdzono na podstawie najnowszego corocznego raportu dotyczącego małych i średnich przedsiębiorstw pt. „The state of SMEs” („Stan małych i średnich przedsiębiorstw”). Firmy korzystają z różnorakiego oprogramowania, opartego głównie na zdezaktualizowanej strategii firmy ustalonej wiele lat wcześniej. Przedsiębiorcy rozumieją, że muszą wziąć udział w cyfrowej transformacji swoich firm. Niestety nie mają pojęcia, od czego zacząć. Często nie mają u siebie odpowiednich ludzi, a w gąszczu możliwości, rozwiązań i agencji nie są w stanie spojrzeć na tę sprawę z szerszej perspektywy. Coraz częściej IT staje się kwestią poruszaną na spotkaniach wyższego szczebla – nawet rady nadzorcze umieszczają tematy związane w IT w porządku obrad na posiedzeniach zarządu.

Przygotowanie do transformacji cyfrowej

Elastique coraz częściej otrzymuje „cri de coeur” – pilną prośbę od zrozpaczonych właścicieli firm szukających pomocy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Jeśli Ty – jako przedsiębiorca – opracowałeś kierunek rozwoju na najbliższe 5 lat oraz jasno zdefiniowałeś wizję i misję swojej firmy, wówczas przed Tobą na pewno pojawiły się kolejne pytania: jak przeprowadzić proces cyfrowej transformacji i ile będzie kosztować takie przedsięwzięcie? Czy będę w stanie sfinansować taką inwestycję i w jakim czasie uda mi się zrealizować założone cele? Nasze doświadczenie podpowiada nam, że MŚP nie mają czasu ani środków finansowych na długofalowy proces transformacji przeprowadzany metodą prób i błędów. Mając to na uwadze, Elastique koncentruje się na pomaganiu MŚP w ich cyfrowej transformacji podejmując się roli partnera technologicznego, który działa zgodnie z zasadą „raz a dobrze”.

Nasza wizja transformacji cyfrowej

I wtedy nadchodzi transformacja cyfrowa – popularne hasło na rynku MŚP. Transformacja cyfrowa…

  1. …zaczyna się od perspektywy biznesowej. W końcu to właśnie tu wszystko się zaczęło. Pomyśl o kwestiach takich jak pozyskanie i utrzymanie klientów, osiąganie wzrostu sprzedaży, optymalizacja marż oraz prowadzenie przyszłościowej i zrównoważonej działalności.
  2. …często jest domeną dyrektora IT (CIO). Wizja, strategia, odpowiedzialność i wykonawstwo powinny zostać powierzone członkowi zarządu, który odpowiada za budżet i posiada votum zaufania. Często MŚP nie posiadają dyrektora IT, a jego obowiązki w mniejszym lub większym stopniu pełni dyrektor finansowy (CFO) lub dyrektor generalny (CEO).
  3. ...to nie to samo, co digitalizacja. Transformacja to coś znacznie więcej. Transformacja cyfrowa wymaga wizji i strategii. Mówi wiele o przyszłości firmy.
  4. ...jest kołem zamachowym wzrostu. Dzieje się tak dzięki skupieniu się na rozwoju technologicznym, innym modelu biznesowym, nowych kanałach dystrybucji itp.
  5. ...powinna być postrzegana jako sprawa kluczowa dla biznesu. To absolutna konieczność. Zaniechanie transformacji oznacza niepewną przyszłość lub jej całkowity brak.

I właśnie dlatego robimy to, co robimy!

Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi lepiej poznałeś świat Elastique i sposób w jaki działamy. Jeśli w Twojej głowie zrodziły się pytania, zachęcamy do kontaktu! Wkrótce opracujemy specjalny dokument (tzw. „białą księgę”), który pozwoli bardziej zagłębić się w temat transformacji cyfrowej MŚP.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł i chciałbyś otrzymywać od nas więcej informacji w temacie transformacji cyfrowej, zapisz się na nasz newsletter „Insights”.

Więcej informacji bezpośrednio w Twojej skrzynce pocztowej?

Zapisz się na newsletter "Insights"

* Wymagane