Transformacja cyfrowa w MŚP: Zalety chmury
Często słyszymy: „Musisz przenieść się do chmury”. Bardzo często jest to prawda, ale czy wiesz, dlaczego i w jaki sposób?
W jaki sposób najskuteczniej komunikować się z grupą docelową i pozyskiwać nowych klientów? Bardzo często odpowiedzią jest przeprojektowanie swoich usług i sprawienie, aby stały się jeszcze bardziej efektywne; innymi słowy: powinieneś cyfrowo przekształcić swoje usługi i operacje. Jak wygląda to w Twoim obecnym, szeroko rozumianym, środowisku IT?
Aby pomóc Ci podjąć pierwsze kroki w kierunku transformacji cyfrowej, w tym wpisie wyjaśniamy, jak ważne jest mapowanie obecnej infrastruktury IT przed podjęciem dalszych działań. Czym właściwie jest owa infrastruktura IT? Nie martw się o techniczny żargon, ponieważ oprzemy się na wielu przykładach, aby wszystko było konkretne i zrozumiałe. Gotów na transformację?
Termin „Infrastruktura IT” wydaje się bardzo skomplikowany, ale w rzeczywistości tak nie jest. Termin ten obejmuje cyfrowy ekosystem, który umożliwia korzystanie z systemu informatycznego, aplikacji czy po prostu szeroko rozumianego oprogramowania. Wszystko, co wiąże się z działaniem określonego oprogramowania, stanowi część infrastruktury IT. Dobrym przykładem są serwery. Ta niskopoziomowa wiedza jest ważna wówczas, gdy chcesz uporządkować lub ulepszyć swoje środowisko IT.
Jeżeli nadal wydaje Ci się to zbyt abstrakcyjne, to przyjrzyjmy się kilku dobrym przykładom aplikacji, takim jak Facebook, Instagram czy – napisana przez nas - aplikacja do sprzedaży biletów do parków rozrywki. Użytkownik kupuje bilet on-line z wyprzedzeniem, po czym skanuje go przy wejściu w parku rozrywki, co umożliwia mu wejście. Wszystko to jest możliwe dzięki infrastrukturze IT. Innym przykładem jest aplikacja do holenderskiego programu telewizyjnego De Slimste Mens, dzięki której widzowie mogą wejść w interakcję z popularnym show. Przykład ten również nie jest przypadkowy, gdyż aplikacja ta została napisana przez Elastique.
Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że pomyślna transformacja cyfrowa zaczyna się od dokładnej inwentaryzacji. Przeanalizujmy to na przykładzie migracji do chmury. Czy możliwa jest w ogóle migracja Twojego aktualnego systemu do nowoczesnego rozwiązania w chmurze? A może najpierw trzeba podjąć kroki, które umożliwią ten proces? Zastanów się dokładnie nad tym co jest ważne dla Ciebie i Twojego biznesu, poznaj swoje możliwości oraz kierunek rozwoju, który chcesz obrać.
Chmura to bardzo szerokie zagadnienie, oferujące mnóstwo możliwości, które często pozostają niewykorzystane. Dlatego ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto jest świadomy tych możliwości i technik, a przy tym wyszuka najlepsze rozwiązanie dla Twojego konkretnego przypadku. Istnieje więcej opcji niż tylko przeniesienie istniejących serwerów do chmury. Dlatego warto znaleźć specjalistę, który wskaże Ci właściwą drogę, mapując Twoją obecną infrastrukturę i dostosowując aplikacje do tego, co oferuje chmura. W ten sposób znacznie szybciej uda się osiągnąć pożądany efekt i pracować w dużej mierze bezobsługowo.
W Elastique idziemy o krok dalej. Uważamy, że najważniejsze jest to, aby najpierw dotrzeć do samego serca firmy, aby mieć pewność, że wszelkie rozwiązania będą zgodne z Twoimi potrzebami i wymaganiami. Jak obecnie wygląda u Ciebie zarządzanie serwerami i jaka jest Twoja wizja w tej kwestii? Jakie środki posiadasz teraz i w jakim kierunku chcesz podążyć w przyszłości? Łącząc te kwestie, bierzemy pod uwagę wszystkie możliwości i dokładnie analizujemy, które z nich są wykonalne, a które nie. W ten sposób zyskujesz pewność, że nie będziemy bezmyślnie wynajdywać nowych techologii, ale w racjonalny sposób przekształcimy Twój model biznesowy.
Jak się pewnie domyślasz, przykład migracji do chmury nie został wybrany arbitralnie. Chmura odgrywa istotną rolę w wielu transformacjach cyfrowych. W kolejnym wpisie na blogu wyjaśnimy bardziej szczegółowo, jak można skonfigurować środowisko IT, pracując w chmurze. Będzie między innymi o tradycyjnym zarządzaniu serwerami i jakie korzyści daje nam praca w chmurze.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i w przyszłości chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, to zachęcamy do zapisania się do newslettera „Insights”.
Zapisz się na newsletter "Insights"