Insights

Transformacja cyfrowa w MŚP: Zalety chmury

Często słyszymy: „Musisz przenieść się do chmury”. Bardzo często jest to prawda, ale czy wiesz, dlaczego i w jaki sposób?

W trzecim już poście na naszym blogu wyjaśniamy, w jaki sposób wykorzystać chmurę aby osiągnąć zamierzone cele. Jakie są zalety przeniesienia oprogramowania do chmury? Bazujemy na naszym poprzednim wpisie, w którym omówiliśmy infrastrukturę IT i zainicjowanie transformacji cyfrowych w MŚP.

Od serwerów w serwerowni po bezserwerową pracę w chmurze

Czytając o infrastrukturze IT, od razu na myśl przychodzą serwery komputerowe i niezliczone kable łączące wszystkie urządzenia ze sobą, a następnie światem zewnętrznym. W przeszłości rzeczywiście serwery często znajdowały się w firmie. Dobrze, a dokładnie w serwerowni. Najpierw należało je zakupić, a potem nimi zarządzać i utrzymywać, regularnie aktualizując oprogramowanie oraz sprzęt. Serwery musiały mieć zainstalowany system operacyjny, który trzeba było monitorować i regularnie aktualizować aby zapewnić bezpieczeństwo danych. Było to nie tylko bardzo kosztowne, ale także przysparzało mnóstwo niepotrzebnych problemów.

Czy istnieje jakaś alternatywa? Mamy tutaj trzy opcje:

  1. Serwer poza serwerownią. Serwery nie są fizycznie obecne w Twojej firmie, ale na przykład w centrum danych firmy hostingowej.
  2. Serwer w chmurze. Fizyczne maszyny zostają zastąpione przez „wirtualne” serwery w chmurze. Oznacza to, że faktycznie wynajmujesz serwer, zaś niektóre zadania są zautomatyzowane przez dostawcę chmury.
  3. Bez użycia serwera ("serverless"). Korzystasz z aplikacji, a firma, jak na przykład Microsoft, Google czy Amazon, po prostu zapewnia działanie Twojej aplikacji. Oczywiście w dalszym ciągu gdzieś znajdują się serwery, na których uruchomiona jest Twoja aplikacja, ale dzieje się to „za kulisami” i nie musisz się tym przejmować. Zarządzanie, aktualizacje i bezpieczeństwo serwerów to zagadnienia, które pozostają w kompetencjach dostawcy chmury. I o to właśnie chodzi!

Zalety pracy w chmurze

Istotną zaletą pracy w chmurze jest jej elastyczność. Serwer fizyczny ma pewną stałą pojemność i nie możemy rozszerzać go w nieskończoność. W przypadku zbyt wielu czynności serwer jest przeciążony i mogą pojawić się problemy z dostępnością Twojej aplikacji. Działa to również w drugą stronę: nawet jeśli nic się nie dzieje, i tak ponosisz pełne koszty takiego serwera. Przecież nie możesz po prostu wyłączyć maszyny i jej sprzedać, skoro kilka godzin później znowu będzie Ci potrzebna. Takie wahania obciążenia są całkowicie normalne. Pomyśl na przykład o sklepie internetowym lub supermarkecie, gdzie ludzie zamawiają towary głównie rano i wieczorem, przez co serwer jest wówczas bardzo obciążony, a przez resztę dnia moc obliczeniowa pozostaje niewykorzystana. Pracując w chmurze, możesz łatwo skalować w górę lub w dół potrzebne Ci zasoby.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest dużo mniejsza liczba zmartwień. Nie musisz już – jak kiedyś – martwić się o swoją infrastrukturę IT. Korzystając z serwerów w chmurze, pozbywasz się wielu kosztownych działań związanych z zarządzaniem, a dzięki konfiguracji bezserwerowej jesteś praktycznie całkowicie odciążony. Podaż i popyt są wówczas automatycznie równoważone. Można również z łatwością zapewnić porządne usługi na wypadek awarii, takie jak kopie zapasowe i serwery rozmieszczone w różnych lokalizacjach. Dzięki temu jesteś w mniejszym stopniu narażony na zakłócenia, a Twoje dane są bezpieczne. Krótko mówiąc, masz udostępnione wszystkie warunki początkowe dla dobrej infrastruktury IT, dzięki czemu możesz skoncentrować się na tym, co jest naprawdę ważne: na tworzeniu aplikacji, które zapewnią wartość dodaną Twojej firmie.

Jak usługi w chmurze mogą ułatwić Ci życie

Fantastyczną sprawą jest to, że firmy takie jak Microsoft i Amazon opracowały już wszelkiego rodzaju gotowe usługi w chmurze, które umożliwiają szybkie budowanie złożonych aplikacji. Weźmy na przykład usługę wideo, której możesz użyć do automatycznego tworzenia miniatur dla każdego nowo przesłanego filmu, bądź też możliwość korzystania z potężnych algorytmów wyszukiwania, które są w stanie bardzo szybko przeszukiwać Twoje dane przechowywane w chmurze. Wcześniej działania takie trzeba było zaprogramować, a tym samym napisać i utrzymywać duże ilości kodu. Korzystając z usług w chmurze i inteligentnie je łącząc, nie musisz już robić tego wszystkiego. Chmura zapewnia nie tylko elastyczną i bezobsługową infrastrukturę IT, ale daje również możliwość szybszego tworzenia oprogramowania.

Mamy nadzieję, że teraz kwestie związane z chmurą i transformacją cyfrową są już nieco jaśniejsze. W przyszłych postach na blogu podzielimy się informacjami o narzędziach, dzięki którym transformacja cyfrowa będzie mogła odbyć się bez niespodzianek.

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć się więcej w przyszłości, to zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera „Insights”.

Więcej informacji bezpośrednio w Twojej skrzynce pocztowej?

Zapisz się na newsletter "Insights"

* Wymagane